Automatyczne zgłaszanie spamu

na listę spamerską SpamCop

Automatyczne zgłaszanie spamu

Lokalny moduł subskrypcji programu AnoMail umożliwia podgląd zawartości skrzynki e-mail, z której realizowana jest wysyłka. Dodatkowo w programie jest funkcja umożliwiająca automatyczne zgłaszanie spamu. W podglądzie skrzynki wystarczy ustawić się na wiadomości i nacisnąć prawy klawisz myszki a następnie wybrać Zgłoś nadawcę spamu na listę RBL SpamCop…

Funkcję można wykorzystać do szybkiego zgłaszania spamu przychodzącego na Państwa konto e-mail. Aby zgłosić nadawcę spamu w pierwszej kolejności należy przejść na stronę www.spamcop.net i utworzyć na niej konto do zgłaszania spamu.

Następnie w lokalnym module subskrypcji AnoMail trzeba wyświetlić podgląd zawartości skrzynki i w ustawieniach wprowadzić indywidualny adres e-mail do zgłaszania spamu otrzymany od firmy SpamCop.

Automatyczne zgłaszanie spamu w module subskrypcji

Po założeniu konta do raportowania spamu w systemie SpamCop wystarczy ustawić się na wiadomości e-mail i nacisnąć Ctrl+X (zgłoszenie spamu do SpamCop). Program AnoMail wyśle bezpośrednie zgłoszenie do firmy SpamCop i jak tylko SpamCop potwierdzi przyjęcie zgłoszenia otrzymacie Państwo wiadomość zwrotną.

Wiadomość e-mail przyjdzie na adres, który podaliście przy rejestracji w firmie SpamCop. W liście, który otrzymacie od SpamCop należy kliknąć link potwierdzający chęć zgłoszenia spamu. SpamCop przyjmie Państwa zgłoszenie i skontaktuje się z dostawcą serwera poczty oraz dostawcą strony internetowej, którą reklamuje spamer.

Automatyczne zgłaszanie spamu​
Dokończenie zgłaszana spamu w programu Outlook

Załóż darmowe konto "zgłaszacza" spamu

Aby móc korzystać z tej funkcji w pierwszej kolejności należy założyć darmowe konto na stronie SpamCop.net. Do rejestracji warto podać swój główny adres e-mail, z którego będziecie Państwo mogli odebrać pocztę od SpamCop potwierdzającą przyjęcie zgłoszenia. SpamCop utworzy dla Państwa indywidualny adres e-mail np. submit.*****@spam.spamcop.net, na który AnoMail będzie przekazywał Państwa zgłoszenia.

Po każdym zgłoszeniu z AnoMail, SpamCop prześle Państwu informację zwrotną (na adres podany do rejestracji) z linkiem potwierdzającym gotowość do przyjęcia zgłoszenia. Po kliknięciu w link: Use links to finish spam reporting, adres nadawcy spamu trafia na listę SpamCop i jest blokowany przez min. 24h u większości dostawców skrzynek pocztowych. W przypadku kolejnych zgłoszeń od innych odbiorców adres serwera nadawcy blokowany jest na 48h itd.

Automatyczne zgłaszanie spamu do firmy hostującej spamera

Dodatkowo SpamCop wysyła zażalenie do firmy, która hostuje serwer spamera. Przy większej ilości zgłoszeń (nie tylko od Państwa) adres IP serwera nadawcy blokowany jest na dłuższy czas np. miesiąca i cała poczta wysyłana przez niego trafia u odbiorców automatycznie do spamu lub nie jest przyjmowana.

Sprawdź czy nie jesteś na liście spamerów?

Sprawdź czy Twoja domena nie jest na liście spamerskiej. Kliknij w link a następnie wpisz nazwę swojej domeny wysyłkowej lub adres IP serwera.

Czy Warto zgłaszać spam?

Na świecie funkcjonuje kilkadziesiąt organizacji i firm tworzących popularne listy antyspamowe RBL (ang. Real-time Blackhole List). Jedną z nich jest SpamCop. SpamCop to międzynarodowy projekt służący do walki z nadawcami spamu. Dzięki niemu można zgłaszać nadawcę do SpamCop a ten na podstawie otrzymanych nagłówków listów ustala serwer poczty i domenę, z której wysyłany jest spam.

Następnie SpamCop wysyła automatycznie skargi pod właściwe adresy dostawców serwerów lub reklamowanych stron internetowych. Ponadto tworzy listę nadawców spamu (ang. RBL), która udostępniana jest dostawcom mechanizmów antyspamowych.

Serwer pocztowy odbiorcy sprawdza czy nadawca nie jest zgłoszony na listy spamerskie

Popularne filtry antyspamowe w pierwszej kolejności sprawdzają czy nadawca wiadomości nie znajduje się na liście np. SpamCop. W przypadku obecności nadawcy na wspomnianej liście wiadomość oznaczana jest jako spam lub odrzucane jest jej przyjęcie. Dlatego warto zgłaszać spam aby przyczynić się do blokowania serwerów nadawców spamu.

Wykrywanie spamu w AnoMail
Lokalny moduł subskrypcji sam klasyfikuje i usuwa wiadomości uznane jako spam

Ciekawe tematy dot. spamu

Dowiedź się jak unikać trafienia do spamu
Tester antyspamowy Microsoft
Porada
Jak działa filtr antyspamowy?
Tester antyspamowy Google

Inne tematy warte przeczytania: