Wykonanie własnych komend
do zbierania adresów e-mail
Własne komendy na stronie internetowej
Najnowsza wersja programu AnoMail Premium umożliwia wykonanie własnych komend w języku skryptowym JavaScript, podczas zbierania adresów e-mail ze stron internetowych. Dzięki temu można zbierać adresy z witryn, które prezentują adresy e-mail dopiero po wykonaniu określonego działania np. kliknięciu w przycisk lub rozwinięciu listy.
Funkcja dostępna jest w module zbieracza adresów (Patrz i Pobierz) po przejściu do Menu Opcje i wybraniu funkcji Ustaw dodatkowe akcje na stronie. Po naciśnięciu przycisku Aktywuj program po wejściu na stronę wykona serię komend, którą mu Państwo podacie.
W poniższym przykładzie, AnoMail po wejściu na stronę klika na dwa przyciski jeden o nazwie „przycisk” a drugi o nazwie „button”. Przyciski mogą wywoływać określoną akcję np. pokazać adres e-mail firmy. Komendy wpisujemy w języku skryptowym JavaScript.
JavaScript do automatyzacji działań na stronie
JavaScript to język programowania, który dodaje interaktywność do strony internetowej. Dzięki niemu można zaprogramować dodatkowe działania takie jak naciskanie przycisków, wprowadzanie danych w formularzach i wiele innych. W oknie dodatkowych komend programu AnoMail, wprowadza się cały skrypt w języku JavaScript, jedną komendę lub nazwę funkcji do uruchomienia.
Aby ustalić jak nazywa się dany przycisk lub aby podejrzeć jakie funkcje znajdują się na stronie można posłużyć się narzędziem Microsoft DevTools, które wbudowane jest w przeglądarkę AnoMail. Dostęp do tego narzędzia dewelopera możliwy jest po naciśnięciu przycisku Otwórz DevTools (patrz rysunek powyżej).
W związku z tym oprócz zwykłego zbierania adresów e-mail ze stron możecie Państwo automatyzować działania czyli wykonywać akcje bez konieczności klikania myszką w przyciski zamieszczone na stronie.
Zobacz także: Pobieranie odnośników do stron internetowych
Co to jest Microsoft DevTools?
Microsoft DevTools to wbudowany w przeglądarkę AnoMail zestaw narzędzi dla deweloperów, które pozwalają na inspekcję i interakcję z kodem strony internetowej bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Narzędzia umożliwiają programistom dokładne zrozumienie struktury i działania strony, co jest szczególnie przydatne w kontekście automatyzacji działań takich jak kliknięcia przycisków.
Używając DevTool, można na przykład odnaleźć konkretne selektory CSS lub identyfikatory (ID) dokumentu HTML, które są niezbędne do precyzyjnego wskazania elementów interfejsu użytkownika. Po wskazaniu elementu AnoMail maże wykonać określone działania, np. kliknąć w przycisk, wypełnić formularz i wiele innych.
Zobacz: Automat do zbierania adresów e-mail ze stron internetowych
Użyj inspektora do wskazania przycisku lub elementu, który należy kliknąć
Operacje odnalezienia elementu na stronie są realizowane poprzez narzędzie „Inspektor” (ang. Inspector), który pozwala na zobaczenie struktury strony internetowej. Po naciśnięciu „Inspektora” należy wskazać element, którego się szuka. Mając nazwy elementów można zautomatyzować proces klikania.
Dostępna jest każe „konsola” (ang. console), w której deweloperzy mogą testować skrypty JavaScript bezpośrednio na stronie. Potem gotowy skrypt wkleja się do AnoMail i ten wykonuje skrypt w momencie odwiedzenia strony lub po naciśnięciu przycisku F9.
Dzięki własnym komendom możecie Państwo rozbudować mechanizm zbierania adresów e-mail z AnoMail o dodatkowe działania automatyzujące wykonywanie różnych akcji na stronie internetowej, z której chcecie pobrać adresy.
Jakie dane zbierane są przez program?
AnoMail zbiera przede wszystkim adresy e-mail ze stron internetowych. W momencie gdy wykryje na stronie adres e-mail to zapisuje go wraz z dodatkowymi informacjami tzn. datą pobrania adresu, adresem i tytułem strony oraz zestawem słów kluczowych tzw. keywords.
Dane zapisywane są w zbieraczu więc można je podejrzeć w Edytorze kontaktów lub zapisać do formatu CSV i dalej przetwarzać w programie Excel. Poniższe dane zbierane ze stron trafiają do kolumn na potrzeby personalizacji:
- #EMAIL# – tu zostanie umieszczony adres adres e-mail znaleziony na stronie.
- #ETK# – zawiera „etykietę” czyli tytuł strony internetowej pobrany z tagu „TITLE” dostępnego na witrynie.
- #URL# – adres strony a ściślej główna domena, z której pobrano e-maila.
- #ZDL# – „źródło pozyskania” czyli dokładny adres strony z której pobrano adres e-mail.
- #INF# – „informacje” zawiera dane pobrane z pola „DESCRIPTION” czyli opis strony.
- #TXT# – „pole tekstowe” zawiera opis słowa kluczowe z tagu „KEYWORDS”.
- #PP5# – w tym polu personalizacji o numerze 5, zostanie zapisana data i godzina pozyskania adresu.
Zbieranie numerów telefonów i NIP FIRMY
Nasze oprogramowanie przystosowane jest do zbierania adresów e-mail wraz z informacją z jakiej strony dany adres został pobrany. Natomiast (nieoficjalnie) korzystając z funkcji wykonywania własnych komend możecie Państwo rozszerzyć możliwości AnoMail o zbieranie dodatkowych danych, które zostaną zapisane w polach personalizacji np. #INF# (opis strony ang. Description) oraz #TXT# (słowa kluczowe ang. Keywords).
Dzięki temu wraz z adresem e-mail możecie zbierać dodatkowe dane takie jak numer telefonu lub NIP firmy, o ile oczywiście są prezentowane na danej stronie. Państwa skrypt napisany w języku JavaScript powinien wyszukać na stronie numer NIP firmy i umieścić go w tagu „description” strony. Dzięki temu AnoMail zamiast „opisu strony” zapisze w bazie „numer NIP”. Analogicznie używając pola „keywords” można w nim zapisać numer telefonu.
Jaka jest kolejność zdarzeń na stronie?
AnoMail uruchamia dodatkowe komendy po pełnym załadowaniu strony lub na życzenie gdy naciśniecie klawisz F9 (Menu Opcje -> Wykonaj akcję na stronie). Innymi słowy w pierwszej kolejności ładuje się strona, AnoMail wykonuje dodatkowy skrypt, a następnie szuka na stronie adresów e-mail i dodatkowych danych do zapisania. W związku z tym jeżeli Wasz skrypt podmieni tagi „keywords” i „description”, to AnoMail pobierze z nich dane i zapisze w bazie.
Co ma zrobić Państwa informatyk?
W skrócie można powiedzieć, że ma napisać skrypt Java, który wyszuka na stronie numer NIP i umieści go w tagu strony „description” oraz numer telefonu, który powinien zostać zapisany w tagu strony o nazwie „keywords”. AnoMail pobierze dane z obu tagów i zapisze komplet informacji wraz z adresem e-mail. Potem otwierając plik w Excelu można wykonać na nim dodatkowe operacje filtrowania itp.
Funkcja wykonywania dodatkowych komend nie jest objęta pomocą techniczną
Z funkcjonalności korzystacie Państwo na własną odpowiedzialność i nie oferujemy pomocy w zakresie weryfikacji poprawności skryptu lub sprawdzenia czy Państwa skrypt będzie zbierał dane z określonej strony. Nie dostosowujemy także gotowych skryptów do określonych stron.
Pokrewny temat: Jak wczytać dane z pliku Excel CSV?
Więcej artykułów na automatyzacji emailingów

Wprowadzenie do programu mailingowego AnoMail
Pakiet AnoMail jest oprogramowaniem typu desktop czyli instalowany jest w komputerze użytkownika i służy do zbierania adresów e-mail, ich weryfikacji oraz wysyłania masowej korespondencji e-mail w tym także zwykłych newsletterów.

Dodawanie nagłówków do wiadomości e-mail ang. Headers
W głównym oknie programu AnoMail dostępna jest funkcja o nazwie „Obsługa nagłówków wiadomości tzw. Headers”, dzięki której do nagłówków wiadomości e-mail można dodać pola, które będą niewidoczne dla odbiorcy listu np. precedence lub list-unsubscribe, które wymagane są np. przez Google/Gmail.

Automat do zbierania adresów e-mail z podanych stron
W programie AnoMail dostępny jest automat do zbierania adresów e-mail na podstawie podanej listy stron. Program w trybie automatycznym lub ręcznym odwiedza strony z podanej listy i pobiera adresy e-mail.