Pozyskiwanie zgód marketingowych

do wysyłania ofert z AnoMail

Program do pozyskiwania zgód marketingowych

Pozyskiwanie zgód marketingowych na wysyłanie informacji handlowych to jeden z pierwszych kroków w celu realizacji legalnych mailingów. Program AnoMail jest narzędziem marketingowym które automatyzuje proces pozyskiwania zgód marketingowych na wysyłanie ofert.

Przy pomocy oprogramowania AnoMail można także dopełnić obowiązku informacyjnego (RODO). Zgody można pozyskiwać przez stronę internetową firmy na etapie zapisu do newslettera lub poprzez wysłanie wiadomości e-mail z linkiem do potwierdzenia zgody na przesłanie informacji handlowej.

 W świetle obowiązujących przepisów prawa należy pozyskać następujące zgody:

  • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych.
  • Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną.
  • Zgoda na używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.

Pozyskiwanie zgód marketingowych

Odtwórz film na temat Pozyskiwanie zgód marketingowych

Zgoda marketingowa nie może być domniemana

Zgoda powinna być jawna, świadoma, dobrowolna i potwierdzona. Przypominamy że zgoda nie może być zawarta (ukryta) w Państwa regulaminie usługi lub domyślnie zaznaczona. Dlatego na etapie konfiguracji zgód zwanych u nas klauzulami marketingowymi wybieracie Państwo wartość domyślną „NIE / puste” czyli zgoda nie jest zaznaczona.

Aby zapisać się do grupy Państwa klient będzie musiał sam zaznaczyć daną klauzulę. Bez jej zaznaczenia czyli bez wyrażenia określonej zgody, adres klienta nie pojawi się w Państwa bazie adresowej.

Legalizacja baz - Klauzule marketingowe
W AnoMail ustawiacie Państwo własne klauzule marketingowe

Pozyskiwanie zgód marketingowych poprzez stronę

Zalecanym sposobem budowy bazy adresowej jest umieszczenie na stronie internetowej firmy formularza subskrypcji i poprzez niego pozyskiwanie zgód marketingowych. Na etapie zapisu do newslettera warto dać klientowi możliwość wybrania grupy, która go interesuje np. szkolenia e-marketing, szkolenia finanse itd. Dzięki segmentacji klientów i wykorzystaniu danych o odbiorcy można uzyskać lepszy efekt sprzedażowy.

W jaki sposób pozyskuje się zgody marketingowe w AnoMail?

Działa to tak, że internauta odwiedza Państwa stronę i zostawia swój adres e-mail. Jednak zanim adres trafi do Państwa bazy danych właściciel adresu musi zaznaczyć wymagane przez prawo zgody marketingowe. Następnie moduł subskrypcji z AnoMail wysyła na podany adres e-mail wiadomość z prośbą o potwierdzenie chęci zapisania np. do newslettera.

Patrz: Klauzula informacyjna RODO w stopce wiadomości e-mail

Co powinna zawierać zgoda na komunikację marketingową?

Zgoda na komunikację e-marketingową powinna określać kanał przyszłego kontaktu z potencjalnym klientem (np. adres poczty elektronicznej), cel tego kontaktu (np. wysyłanie ofert) oraz podmiot, na rzecz którego zgoda jest udzielana. Zgoda powinna być udzielana na rzecz jednego podmiotu wskazanego w treści zgody.

Zapis do newslettera na stronie internetowej​
Przed zapisem klient wyraża zgody marketingowego

Weryfikacja adresu e-mail metodą double opt-in

Dopiero gdy odbiorca potwierdzi chęć zapisania przez kliknięcie w link aktywacyjny to adres e-mail trafia do bazy programu AnoMail na Państwa serwerze internetowym. Internauta w trakcie zapisywania może wybrać grupę tematyczną do której chce się zapisać ale przed zapisaniem musi potwierdzić wszystkie ustawione przez Państwa klauzule marketingowe.

Nie zalecamy tworzyć jednej grupy tylko raczej dążyć do segmentacji klientów już na etapie samego zapisywania się do newslettera. Dzięki temu, że ktoś wybierze tematykę która go interesuje np. „wyprzedaże” będzie można kierować do niego dopasowany przekaz marketingowy.

Weryfikacja zgód marketingowych jakie wyraził klient

Po zapisaniu subskrybenta do bazy danych w każdej chwili będzie można sprawdzić kto, kiedy oraz jakie zgody zaznaczył. W związku z powyższym gdy przysłowiowy Jan Kowalski zadzwoni do Państwa za rok i zapyta dlaczego wysyłacie mu informacje handlowe to bez problemu będziecie mogli mu przedstawić wszystkie zgody jakie zaznaczył.

Pozyskiwanie zgód marketingowych poprzez e-mail

Dla przedsiębiorstw, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej lub firm, które chcą pozyskać nowych klientów wydaje się słuszne zakup bazy adresów e-mail przedsiębiorców. Ważne aby zakupiona baza adresowa była zbudowana z poszanowaniem prawa oraz dobrana pod kątem tego co będziecie Państwo chcieli zaoferować.

Kupując bazy adresowe lub zbierając adresy e-mail z internetu w pierwszej kolejności należy podzielić bazę na adresy o charakterze danych osobowych oraz ogólne skrzynki e-mail firm. Służy do tego Klasyfikator adresów e-mail (RODO) dostępny w wybranych opcjach programu AnoMail.

Spełnij obowiązek informacyjny przetwarzania danych osobowych

W dalszym kroku należy dopełnić obowiązku informacyjnego (RODO) w odniesieniu do adresów stanowiących dane osobowe i poinformować właściciela adresu, w jakim celu i przez kogo będą przetwarzane dane osobowe.

W przypadku ogólnych skrzynek e-mail przedsiębiorców wystarczy uzyskać zgodę na przesłanie informacji handlowej oraz zgodę na wykorzystanie automatycznych systemów mailingowych na realizację celów marketingu bezpośredniego.

Przed zapisem klient wyraża zgody marketingowego

Porządkowanie bazy przed wysyłką zapytań

Posiadając zakupioną bazę adresów e-mail należy zadbać o higienę bazy adresowej i przed podjęciem jakichkolwiek wysyłek najpierw trzeba oczyścić bazę z błędnych adresów oraz adresów odbiorców, którzy nie powinni otrzymywać żadnej korespondencji (czyt. Brak zgody na mailing) a także usunąć nieaktualne adresy e-mail (czyt. weryfikacja adresów e-mail).

Prośba o wyrażenie zgody z automatycznym linkiem do zapisu

W dalszej kolejności tworzy się treść listu z prośbą o wyrażenie zgody na kontakt marketingowy i korzystając z funkcji internetowego modułu subskrypcji wstawia się do listu spersonalizowane linki zapisu do określonej grupy.

Po kliknięciu w link odbiorca od razu jest zapisywany do danej grupy i wyświetli mu się strona docelowa tzw. landing page, którą ustawiacie Państwo w programie AnoMail. W razie potrzeby zamiast strony docelowej z ofertą można przedstawić klientowi stronę z polityką prywatności Państwa firmy.

Dokumentacja do modułu subskrypcji online