Tworzenie wiadomości w formacie graficznym

edycja listu w graficznym edytorze

Edycja wiadomości w formacie graficznym

Tworzenie wiadomości w formacie graficznym w programie AnoMail nie jest skomplikowane gdyż dostępne są dwa edytory wiadomości e-mail pracujące w trybie graficznym tzw. WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get). Z wiadomością pracuje się podobnie jak z tekstem w programie Microsoft Word. W programie AnoMail użytkownik ma pełną kontrolę nad wyglądem wiadomości e-mail.

Graficzne szablony wiadomości e-mail dostępne w programie

W programie AnoMail wbudowanych jest kilkadziesiąt szablonów graficznych, które można dowolne modyfikować. Dzięki szablonom w krótkim czasie i niskim nakładem sił, użytkownik może przygotować ciekawie wyglądający newsletter, zwłaszcza, że praca z nowym listem jest banalnie prosta i jeżeli ktoś zna zasady edycji tekstu w edytorze takim jak Microsoft Word to z pewnością nie będzie miał żadnych problemów z tworzeniem nowych listów.

W razie konieczności można skorzystać także z zewnętrznych szablonów newsletterów w formacie HTML pochodzących z generatorów szablonów newsletterów lub od Państwa grafika. Można także tworzyć wiadomości w swoim ulubionym programie pocztowym np. Microsoft Outlook (format listu MSG) lub Mozilla Thunderbird (format listu EML).

Wiadomość przyjazna filtrom antyspamowym

Program AnoMail domyślne tworzy wiadomość e-mail w formacie mieszanym czyli jeden list składa się z dwóch części tj. części graficznej (HTML), która może zawierać obrazki, elementy formatowania, różne kroje czcionek itp. oraz części tekstowej zawierającej sam tekst bez grafiki. AnoMail generuje jeden list (dualny) i wysyła do odbiorcy.

Natomiast program pocztowy odbiorcy decyduje czy wyświetlić część tekstową bez grafiki czy pełny list graficzny z obrazkami, linkami itp. Dla przykładu Microsoft Outlook domyślnie wyświetla zawsze część graficzną. Natomiast niektórzy odbiorcy w swoich programach pocztowych blokują podgląd graficzny wiadomości i czytają listy w postaci zwykłego tekstu.

Wiadomości e-mail w formacie mieszanym

Nie trzeba martwić się o format przekazu marketingowego zawartego w liście

Z racji tego, że AnoMail wysyła tak jakby dwie wersje listu w jednym to przekaz marketingowy zawarty w Państwa wiadomości e-mail z pewnością zostanie zauważony przez odbiorcę niezależnie od tego w jakiej formie go odczyta. Ponadto filtry antyspamowe lubią gdy wiadomość składa się z dwóch części (oddzielna część tekstowa oraz oddzielna graficzna).

Obecnie tylko spamerzy wysyłają reklamy w postaci zwykłego tekstu (ang. Plain text) lub tylko części graficznej (HTML). Na poniższym filmie szkoleniowym pokazano w jaki sposób tworzy się wiadomości e-mail w programie AnoMail.

Grafika od razu wyświetli się u odbiorcy wiadomości

Domyślnie grafika z dysku osadzana jest w treści wiadomości e-mail czyli od razu wyświetli się u odbiorcy. Przy czym osadzona grafika zwiększa jego rozmiar więc w programie dodano kilka funkcji do optymalizacji grafiki, które dostępne są w oknie edycji wiadomości. Jednakże należy pamiętać, aby rozmiar wysyłanego newslettera nie przekraczał 100 KB, maksymalnie 300 KB. Im cięższy list tym gorzej także ze względu na filtry antyspamowe.

Do wstawiania grafiki do listu służy funkcja Grafika widoczna w oknie edytora listu. Klikając przycisk Grafika uzyskacie Państwo dostęp do wielu funkcji umożliwiających dodawanie grafiki do listu w tym funkcje do cięcia obrazka na części, tworzenia wideo maila lub wycinania z obrazka fragmentu, który chcecie umieścić w wiadomości.

Edycja wiadomości e-mail poza AnoMail

Edytor listu w AnoMail obsługuje tylko bezpieczne kody HTML, z których zbudowany jest list. Słowo „bezpieczne” oznacza, że wykorzystuje tylko te elementy formatowania, które obsługiwane są przez większość programów pocztowych. Gdyby okazało się, że jednak edytor wiadomości wbudowany w AnoMail jest niewystarczający dla Państwa to w AnoMail znajduje się drugi edytor wizualny, który ułatwia tworzenie wiadomości w formacie graficznym.

Edytor nazywa się Kompozytor HTML i dostęp do niego uzyskacie Państwo klikając w oknie edycji wiadomości e-mail przycisk Edytor HTML. Edytor działa w trybie wizualnym więc list tworzy się tak samo jak pisze tekst w edytorze tekstu. W tym edytorze możecie modyfikować wszelkie elementy z jakich składa się list tj. tabele, kolory komórek, tło listu itd.

W poniższej lekcji pokazano jak edytować wiadomość e-mail poza programem AnoMail w edytorze Kompozytor stron SeaMonkey od Mozilla. Na tej samej zasadzie do edycji wiadomości e-mail można wykorzystać dowolny inny edytor HTML np. Microsoft Expression Web lub Microsoft FrontPage.

Zobacz inne artykuły dot. wysyłek: