Rezygnacja z mailingu, automatyczne wypisywanie

z newslettera w programie AnoMail

Rezygnacja z mailingu w programie AnoMail

Program AnoMail umożliwia rezygnacje z newslettera poprzez e-mail z określonym tematem np. Rezygnacja, poprzez kliknięcie w link do strony internetowej lub autorski moduł subskrypcji online. W tym drugim przypadku należy na Państwa stronie internetowej umieścić skrypt PHP, który będzie przyjmował rezygnacje i wyświetlał komunikat wypisania z mailingu. Rezygnacja z mailingu powinna być dostępna w stopce każde wysłanej przez Państwa wiadomości.

Rezygnacja z mailingu jest ważnym elementem każdej wysyłki

Rezygnacje z otrzymywania wiadomości e-mail poprzez kliknięcie w link to podstawowy czynnik decydujący o zmniejszeniu ilości zgłoszeń antyspamowych od osób, które nie są zainteresowane Państwa korespondencją e-mail. Link wypisania można wstawić w oknie edytora listu programu AnoMail naciskając przycisk Wypis/Zapis.

Ułatw rezygnację z mailingu i umieść link wypisania w stopce listu

Rezygnacja z mailingu jest bardzo ważną kwestią i nie należy o niej zapominać. Im łatwiej jest się wypisać z newslettera tym rzadziej ludzie klikają funkcję „Oznacz jako spam”. Dlatego podczas wysyłania masowych e-mailingów nie można zapomnieć o natychmiastowym wstrzymaniu wysyłek do osób, które poinformowały Państwa o tym, że nie życzą sobie dalszych mailingów.

Osoby, które rezygnują można dodać na listę zastrzeżoną i AnoMail już nigdy do nich nie wyśle żadnej korespondencji nawet jeżeli adres klienta znajdzie się na liście wysyłkowej. Dzieje się tak dlatego, że lista zastrzeżona ma pierwszeństwo w stosunku do list wysyłkowych. Gdy ponownie ktoś będzie chciał otrzymywać Państwa newsletter to będzie go trzeba usunąć z listy zastrzeżonej.

Zobacz także: Anulowanie subskrypcji metodą One-Click Unsubscribe

Popularne teksty używane przy linku wypisania:

Oto kilka przykładów tekstów, jakie są często używane przez nadawców w celu poinformowania odbiorców o możliwości wypisania:

 • „Czy chcesz przestać otrzymywać nasze maile? Kliknij w poniższy link, aby wypisać się z naszej listy mailingowej”.
 • „Jeśli nie chcesz już otrzymywać od nas wiadomości, kliknij w poniższy link, aby wypisać się z naszej listy”.
 • „Jeśli zmieniłeś zdanie i nie chcesz już otrzymywać od nas maili, kliknij w poniższy link, aby wypisać się z naszej listy mailingowej”.
 • „Przykro nam, że chcesz zrezygnować z otrzymywania naszych maili. Kliknij w poniższy link, aby wypisać się z naszej listy”.
 • „Jeśli nie chcesz już otrzymywać od nas wiadomości, kliknij w link, aby wypisać się z naszej listy mailingowej”.

Jak już przygotujecie Państwo własny tekst do stopki to należy go sprawdzić Analizatorem antyspamowym czy nie zawiera słów na które reagują filtry antyspamowe. Takim typowym zwrotem, którego należy unikać jest Jeżeli nie chcesz… Na ten tekst wyczulone są filtry antyspamowe i list może trafić do spamu gdyż zawiera teksty, które pojawiają się w wiadomościach uznawanych za spam.

Sposoby rezygnacji z mailingu w AnoMail

Program AnoMail oferuje automatyczne wypisywanie się tzn. odbiorca otrzymuje wiadomość z linkiem rezygnacji i po jego kliknięciu trafia na listę wypisanych i potem podejmujecie Państwo decyzję co z danym adresem zrobić np. dodać na listę zastrzeżonych. Rezygnacja z mailingu powinna być dostępna w każdej wysyłce, którą Państwo realizujecie.

W trakcie wypisywania internauta może przekazać Państwu powód dlaczego wypisuje się itd. Wypisanie może nastąpić z jednej listy (wypisanie) z wielu list (rezygnacja) oraz może nastąpić zastrzeżenie adresu e-mail aby nic nie wysyłać do klienta w przyszłości.

Rezygnacje z mailingu AnoMail
Trzy metody wypisania z listy mailingowej

Istnieją trzy metody automatycznego wypisywania:

 • Wypisywanie poprzez wiadomość e-mail (program pocztowy) z określonym tematem np. Rezygnacja lub Unsubscribe.
 • Wypisywanie poprzez stronę internetową (przeglądarkę internetową, skrypt PHP).
 • Rezygnacja/wypisanie/zastrzeganie przez autorski moduł online do automatyzacji procesu rezygnacji, zastrzegania oraz zapisów i pozyskiwania zgód marketingowych.
Sposoby na rezygnację z mailingu
Automatyzacja wypisywania się z newslettera

Rezygnacja z mailingu poprzez e-mail

Rezygnacja z mailingu poprzez odesłanie listu z określonym tematem jest najprostszym sposobem na obsługę wypisania z listy mailingowej. Nie wymaga instalacji na Państwa stronie internetowej żadnych dodatkowych skryptów itp. Ten mechanizm wypisywania z mailingu jest dostępny w każdej wersji programu AnoMail.

Wypisywania przez pusty mail z określonym tematem

Wypisanie przez wiadomość z określonym tematem działa w ten sposób, że wstawiacie link rezygnacji do wiadomości i odbiorca klika w niego. Otwiera się jego domyślny program pocztowy z wiadomością zaadresowaną do Państwa i określonym tematem np. Rezygnacja. Link rezygnacji wstawia się w oknie edycji listu klikając przycisk Wypis/Zapis i wybierając funkcję Poprzez wiadomość e-mail…

Dodatkowo można nacisnąć przycisk „Kto kliknął” i wtedy w wiadomości zwrotnej w temacie listu będziecie Państwo widzieli na jaki adres wysłaliście pocztę. Często zdarza się, że wysyłacie pocztę na adres X a ktoś odpowiada Wam, że nie chce otrzymywać wiadomości z adresu Y. Dzięki wstawieniu do tematu pola personalizacji {ODBIORCA#ADRES} będzie widać dokładnie na jaki adres poczta została wysłana.

Skonfiguruj lokalny moduł subskrypcji do obsługi zwrotów i rezygnacji

Aby AnoMail automatycznie wykrywał rezygnacje z mailingu należy skonfigurować wcześniej Lokalny moduł subskrypcji (zielona ikona na Pulpicie Windows), który będzie odpowiedzialny na „wyłapywanie” rezygnacji oraz niedostarczonej korespondencji.

W tym celu klikamy na pulpicie Windows ikonę AnoMail subskrypcja i przechodzimy do Ustawień programu. W ustawieniach włączamy aby program uruchamiał się razem z Windows oraz Sprawdzał pocztę co np. 15 min. Przy okazji włączamy automatyczną obsługę zwrotów z niedostarczonej poczty (tzw. odbicia czyli zwrotki).

Ustawienia modulu subskrypcji lokalnej

Pozostaw kopie wiadomości e-mail na serwerze

Przed przystąpieniem do konfiguracji AnoMail przejdź do swojego programu pocztowego i w ustawieniach konta e-mail włącz funkcję Pozostaw kopię wiadomości na serwerze i usuń dopiero np. po 5 dniach. Chodzi o to, aby AnoMail miał dostęp do wiadomości przychodzących na konto pocztowe (pop3), z którego korzystacie Państwo na co dzień w swoim programie np. Outlook.

W dalszej kolejności należy kliknąć ikonę Konto i skonfigurować program do odbierania i wysyłania poczty oraz tematy na jakie ma program reagować. Na poniższym rysunku pokazano przykładowe tematy. Jeżeli AnoMail w temacie listu wykryje słowo „Rezygnacja” to dzięki temu wie, że odbiorca korespondencji nie chce otrzymywać dalszych wiadomości.

Ustawienia konta subskrypcji w AnoMail
Lokalny moduł subskrypcji do obsługi rezygnacji z mailingu

Wypisywanie z newslettera poprzez skrypt PHP

Drugi sposób na automatyczną obsługę rezygnacji z mailingu to umieszczenie skryptu PHP, który będzie przyjmował od AnoMail adresy e-mail odbiorców, którzy rezygnują. Aby ta funkcjonalność zadziałała to na Państwa serwerze (stronie internetowej) musi być umieszczony skrypt PHP. Przykładowy skrypt do wypisywania znajdziecie Państwo na swoim koncie po zalogowaniu w serwisie AnoMail.pl.

Jak wstawić automatyczny link rezygnacji?

Z punktu widzenia AnoMail należy przejść do okna edycji listu i nacisnąć przycisk Wypis/Zapis -> Poprzez link do witryny… Zostanie wyświetlone okno, w którym należy podać adres pod jakim znajduje się skrypt. AnoMail poprzez pole personalizacji {ODBIORCA#ADRES} przekazuje do niego adres e-mail osoby, która kliknęła w link rezygnacji.

Skrypt przyjmuje adres przekazany przez AnoMail a następnie wysyła do Państwa wiadomość e-mail z informacją, że ktoś wypisuje się. Można taką osobę dodać na listę zastrzeżoną aby nic do niej nie wysyłać w przyszłości. Oczywiście tak jak w przypadku wypisywania poprzez wiadomość e-mail z określonym tematem, można cały proces zautomatyzować.

Rezygnacja z mailingu poprzez skrypt PHP

Rezygnacje poprzez autorski moduł subskrypcji online

Moduł subskrypcji online umożliwia „połączenie” Państwa strony internetowej z programem AnoMail. Oznacza to, że adresy e-mail osób zapisujących się lub wypisujących z newslettera zostaną automatycznie dodane lub usunięte z grup wysyłkowych w programie AnoMail. To jest rozwiązanie dodatkowo płatne i przeznaczone dla wymagających użytkowników, którym zależy na bezobsługowym zarządzaniu kilkoma grupami wysyłkowymi.

W treści listu wstawia się link wypisania, rezygnacji lub zastrzegania, dzięki któremu czytelnicy Państwa biuletynu mogą odpowiednio wypisać się tylko z konkretnej grupy, zrezygnować ze wszystkich wysyłek lub zastrzec swój adres aby nic od Państwa nie otrzymywać w przyszłości.

moduł subskrypcji do automatyzacji pozyskiwania zgód i obsługi rezygnacji

Internetowy moduł online umożliwia obsługę wielu grup tematycznych do których odbiorca może zapisać się poprzez stronę internetową lub bezpośrednio z linka przesłanego w wiadomości e-mail. Moduł instalowany jest odpłatnie na Państwa serwerze i umożliwia automatyczną obsługę zapisów, rezygnacji, przepisywania z grup oraz zastrzegania adresów w przypadku wysyłki zapytań. Nie wymusza konieczności potwierdzania adresu e-mail od Państwa stałych klientów. Ponadto obsługuje klauzule marketingowe, które mogą być wyświetlane klientowi przed zapisem.

Moduł oferuje trzy poziomy rezygnacji:

 • Wypisanie – dajemy internaucie możliwość wypisania się tylko z konkretnej grupy,
 • Rezygnacja – czytelnik newslettera wypisuje się ze wszystkich grup, do których został wcześniej zapisany,
 • Zastrzeżenie -pozwala oprócz wypisania ze wszystkich grup zastrzec adres e-mail aby w przyszłości odbiorca nie otrzymywał od Państwa żadnych wiadomości.

Istnieje także możliwość automatycznej Zmiany statusu subskrypcji czyli internauta może samodzielnie wypisać się z jednej grupy i zapisać do innej bez Państwa ingerencji. Wszystko poprzez kliknięcie w link umieszczony w stopce Państwa wiadomości.

Wykorzystanie modułu subskrypcji do pozyskiwania zgód marketingowych

W razie konieczności moduł subskrypcji można wykorzystać także do wysyłania zapytań. Odbiorca poczty klika w link umieszczony w wiadomości i zostaje zapisany do określonej grupy np. Ubezpieczenia mieszkania zakładając, że wysyłacie Państwo np. zapytanie o możliwość przesłania oferty dot. ubezpieczeń.

Dzięki temu klienci sami wybierają tematykę, która ich interesuje przez co zwiększa się skuteczność mailingu (zapytanie o ofertę) z promila nawet do kilku procent przy dobrze dobranej grupie docelowej.

blokada/zastrzeganie wysyłek do osób, które zrezygnowały

W momencie, gdy osoba rezygnuje z Państwa newsletterów to powinno się ją dodać na listę zastrzeżoną aby w przyszłości przez pomyłkę nic do niej nie wysłać. W systemie AnoMail widzicie Państwo kto rezygnuje i to Wy podejmujecie  decyzje czy zablokować taką osobę czy jednak skontaktować się z nią i zapytać o przyczynę rezygnacji.

W przypadku, gdy odbiorcy wypisują się poprzez wysłanie do Państwa wiadomości e-mail z określonym tematem np. Rezygnacje to w module wysyłkowym programu AnoMail należy kliknąć przycisk Subskrypcja a następnie wybrać funkcję Podgląd listy subskrybentów. Komputer pokaże Państwu kto chce się wypisać z Państwa listy mailingowej. Aby zablokować w przyszłości wysyłki do takich osób należy nacisnąć prawy klawisz myszki i wybrać funkcję Dodaj adresy z rezygnacji na listę zastrzeżona.

Sprawdź co ludzie piszą w momencie wyrażenia chęci rezygnacji?

Warto także zerknąć do komentarzy z rezygnacji, które dostępne są pod przyciskiem Odbiorcy -> Pokaż komentarze do zgód i rezygnacji. Dzięki temu zobaczycie Państwo co ludzie wpisują, gdy rezygnują z mailingu np. pracownik nie pracuje jego obowiązki przejął ktoś inny… Można również zablokować wysyłkę na dodatkowe adresy e-mail wpisane w komentarzach. W tym celu w głównym oknie programu należy kliknąć przycisk Subskrypcja i potem wybrać Dodaj rezygnacje do zastrzeżonych.

Dodawanie adresów z rezygnacji na listę zastrzeżoną

W przypadku, gdy czytelnicy newslettera wypisują się przy pomocy modułu online zainstalowanego na Państwa stronie internetowej w programie AnoMail należy przejść do menu Subskrypcja w module wysyłkowym AnoMail i wybrać Uruchom moduł subskrypcji online. Następnie nacisnąć przycisk Zastrzeżone i dodać adresy na listę zastrzeżoną tzn. zatwierdzić, że rzeczywiście należy zablokować wysyłkę do tych osób.