Rozgrzewanie adresu IP

serwera poczty smtp

Rozgrzewanie adresu IP​

Zalecamy korzystać z serwera do mailingu z prywatnym adresem IP. Dzięki temu będzie można uzyskać wysoką dostarczalność poczty ale dopiero gdy serwery odbiorców poznają Państwa nową domenę i nowy serwer. W związku z tym wysyłka musi być realizowana powoli aby adres IP został rozgrzany. Rozgrzewanie adresu IP to praktyka stopniowego zwiększania ilości wysyłanych wiadomości e-mail z serwera poczty z dedykowanym adresem IP. W przypadku serwerów współdzielonych nie ma takiej potrzeby bo inni już wygrzali adres IP.

Gdy filtr antyspamowy odbiorcy poczty wykryje, że poczta przychodzi z nowego lub „zimnego” adresu IP, to może profilaktycznie naliczyć Państwu punkty antyspamowe tylko dlatego, że nie zna adresu IP Państwa serwera. Dostawcy poczty traktują liczbę wiadomości e-mail kierowanych do ich serwerów jako kluczowy czynnik decydujący o wykrywaniu spamu. Spowolnienie wysyłki z AnoMail pomaga zdobyć reputację u dostawców poczty (GMail, Microsoft, Yahoo, Onet, Interia) i zmniejszyć ryzyko, że poczta automatycznie trafi do spamu.

Wysyłaj powoli tylko do odbiorców, którzy czekają na Twoje wiadomości

W okresie w którym rozgrzewany jest adres IP serwera najlepiej zacząć wysyłać mailingi do zweryfikowanej grupy odbiorców w małych ilościach i rozłożyć wysyłkę na kilka dni. Daje to serwerom pocztowym możliwość dokładnego obserwowania Państwa mailingów oraz tego w jaki sposób odbiorcy traktują Państwa wiadomości tzn. czy się angażują (czytają, odpowiadają, klikają w linki) czy raczej od razu kasują lub oznaczają jako spam.

Rozgrzewanie adresu IP serwera
Spowolnienie wysyłki aby stopniowo przyzwyczajać serwery do nowego adresu IP

Wygrzewanie adresu IP i wolna wysyłka porcjami

Adres IP serwera należy rozgrzać ponownie jeżeli przez ponad 30 dni nic Państwo nie wysyłali. Rozgrzewanie adresu IP polega na wysyłaniu po kilkaset wiadomości e-mail dziennie przez np. dwa tygodnie. Pozwala to stopniowo zdobywać reputację dla nowego adresu IP. Dzięki temu zwiększa się szansę na dostarczenie poczty do skrzynki pocztowej odbiorcy.

Pamiętaj także, że kupując nową domenę nie możesz z niej od razu nic wysyłać. Historia domeny do mailingu powinna mieć minimum 3 tygodnie zanim coś zaczniesz z niej wysyłać. Koniecznie trzeba w tej domenie uruchomić stronę internetową zabezpieczoną certyfikatem SSL. Może to być statyczna strona tzw. landing page. Więcej na ten temat napisano w artykule: Od czego zacząć masowe wysyłki.

Ważny temat: Uwierzytelnienie wysyłki czyli ustaw SPF, DKIM, DMARC, BIMI

Podziel bazę na mniejsze części i spowolnij wysyłkę

Dużą bazę adresów np. 100 tys. należy podzielić na mniejsze części i przez pierwsze dni nie wysyłać więcej niż 1000 wiadomości. Rozgrzewanie adresu IP trwa zazwyczaj od dwóch tygodni do nawet dwóch miesięcy. W tym czasie mimo, iż testery antyspamowe pokażą, że wszystko z wiadomością jest „ok” to i tak może trafić do spamu. W AnoMail jest funkcja do dzielenia bazy na mniejsze części. Można ją znaleźć naciskając przycisk Porządkuj.

Aby spowolnić wysyłkę z AnoMail należy kliknąć przycisk Ustawienia i wybrać funkcję Masowej korespondencji. Wyświetli się okno pokazane na powyższym rysunku. Korzystając z suwaków spowalnia się wysyłkę ustawiając np. wyślij 5 wiadomości i czekaj 15 sekund zanim wyślesz kolejne. W początkowym okresie wygrzewania adresu IP zalecamy robić krótkie przerwy np. 5 sekund po każdej wysłanej wiadomości.

Pokrewny temat: Dlaczego maile nie dochodzą do odbiorców?

Wygrzewanie adresu IP
Podziel bazę mailingową na grupy po np. 1000 adresów e-mail

Rozgrzewanie adresu IP serwera poczty

Rozgrzewanie adresu IP to stopniowe wysyłanie wiadomości e-mail w celu zbudowania dobrej reputacji serwera/domeny i dotarcia do skrzynki odbiorczej adresata. Najprostszym podejściem jest określenie całkowitej miesięcznej liczby wiadomości e-mail, które zamierzacie Państwo wysyłać i podzielenie tej liczby przez 30 dni.

Następnie bazę mailingową dzieli się na małe porcje i rozkłada wysyłanie równomiernie na pierwsze 30 dni. Na przykład jeżeli chcecie Państwo wysyłać miesięcznie z AnoMail 100 000 wiadomości to powinni Państwo zacząć wysyłki od 3 tys. wiadomości na dzień w ciągu pierwszego miesiąca. Wysyłkę 3 tysięcy wiadomości należy spowolnić tak aby po każdej wiadomości robić przerwę i nie przekroczyć 500 wiadomości na godzinę.

Potem będzie można przyspieszyć wysyłki ale na początku trzeba wysyłać mało i wolno. Innymi słowy przed finałową wysyłką planowaną np. na przyszły miesiąc należy już teraz przyzwyczajać filtry antyspamowe do Państwa nowego adresu IP.

Patrz także: Usuwanie adresu IP serwera z list spamerskich

Artykuły, które mogą przydać się później: