Podgląd kreacji wiadomości email

w programie mailingowym AnoMail

Podgląd kreacji wiadomości e-mail

Podgląd kreacji wiadomości email przed wysłaniem listu do masowego odbiorcy czy do wielu adresatów to jedna z funkcji, którą zawsze należy używać przed wysyłką. Chodzi o to aby sprawdzić jak list będzie wyglądał u adresatów. Innymi słowy oznacza to, że należy zapoznać się z podglądem kreacji zanim zobaczą ją odbiorcy mailingu. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której wysyłamy wiadomość z błędami lub gdy coś wygląda inaczej niż się spodziewamy.

Sprawdź podgląd kreacji w różnych programach pocztowych

Niestety programy pocztowe w różny sposób interpretują kod HTML z jakiego składa się część graficzna listu więc może się okazać, że w programie pocztowym np. Windows Live Mail wszystko wygląda idealnie a po wysłaniu na konto GMail gubią się kolory. AnoMail pozwala sprawdzić podgląd kreacji wiadomości email w kilku podglądach (programach).

Patrz także: Z jakich programów pocztowych korzystają Twoi odbiorcy newslettera?

Na powyższym podglądzie kreacji pokazano wygląd listu w wewnętrznym podglądzie zwanym mieszanym czyli dualnym. Program AnoMail pokaże jak Państwa wiadomość będzie wyglądała u odbiorcy gdy odbierze pocztę w programie z blokadą części graficznej (górna część ekranu) lub wpadnie do spamu. Gdy wiadomość zostanie zakwalifikowana jako spam tzn. program Outlook zablokuje wszystkie obrazki oraz odnośniki i pokaże podgląd tekstowy (górna część podglądu). U większości odbiorców list będzie wyglądał tak jak w dolnej części okna podglądu.

Zobacz: Zegar w treści maila odliczający czas do końca promocji

AnoMail korzysta z mechanizmu interpretacji listu firmy Microsoft, który został użyty w programach pocztowych Windows Live Mail oraz Outlook Express. Akurat te programy pocztowe są bardzo tolerancyjne jeżeli chodzi o błędy w kodzie HTML z którego składa się wiadomość graficzna.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli wkleicie Państwo sformatowany tekst lub tabelkę z programu Microsoft Word to zapewne będzie wyglądała poprawnie ale już po wysłaniu na konto GMail może się okazać, że tekst stracił kolor lub tabela nie wyświetla się w całości.

Podstawowe podglądy listu w programie AnoMail

  • W wewnętrznej przeglądarce – służy do pobieżnego zapoznania się z wyglądem przygotowanego listu. Program wyświetla list równocześnie w formacie graficznym (HTML) oraz formacie tekstowym (tekst alternatywny). Ten podgląd używany jest najczęściej zaraz po tym, jak przygotujemy list i chcemy sprawdzić czy w treści nie ma jakiś błędów, gdyż wyświetla list na pełnym ekranie i wtedy łatwo sprawdzić czy wszystko wygląda tak jak się spodziewaliśmy. Ten podgląd jest tożsamy z podglądem w programach Outlook Express, Windows Live Mail lub Outlook 2003.
  • W programie desktop – otwiera list w programie Outlook lub Windows Live Mail. Dzięki temu można sprawdzić jak list będzie wyglądał po wysłaniu w najbardziej popularnych programach pocztowych. W przypadku osób, które nie korzystają z wymienionych programów należy w systemie Windows skojarzyć plik *.EML (format Outlook Express) ze swoim programem pocztowym np. Thunderbird.
  • W kliencie WebMail (WWW) – ten podgląd umożliwia sprawdzenie jak list będzie wyglądał u osób, które odbierają pocztę poprzez przeglądarkę internetową (tzw. klient webmail). Podgląd listu poprzez stronę internetową używamy po to, aby sprawdzić czy list, który poprawnie wygląda w programie np. Outlook będzie także dobrze prezentował się w klientach typu WebMail.
  • W domyślnej przeglądarce WEB – ten podgląd pozwala sprawdzić jak Państwa list wygląda w przeglądarce internetowej np. Chrome, Firefox itp. AnoMail uruchamia domyślą przeglądarkę jaką macie Państwo ustawioną w swoim komputerze.

Testy kreacji z wykorzystaniem platformy Stripo

Najnowszy AnoMail zintegrowany jest z jedną najlepszych platform do wizualnego projektowania wiadomości o nazwie Stripo. Dzięki temu możecie Państwo uruchamiać testy kreacji czyli zobaczyć jak Wasza wiadomość będzie prezentowała się w różnych programach pocztowych z podziałem na mobilne, aplikacje webowe oraz programy klasyczne typu desktop.

Aby przeprowadzić test projektowanej kreacji należy kliknąć przycisk Przygotuj i wybrać funkcję Wizualny edytor szablonów. Potem wybrać szablon, który chcecie Państwo przetestować i nacisnąć przycisk Run test czyli uruchom test kreacji. System przedstawi na ekranie jak Państwa listy będzie prezentował się w różnych programach pocztowych.

Podgląd wiadomości email przed wysyłką

W praktyce jeżeli list wygląda dobrze w programie Microsoft Outlook oraz na GMail to nie trzeba sprawdzać kolejnych programów pocztowych tzw. klientów pocztowych gdyż list będzie dobrze w nich wyświetlany.

Aby nie było różnic w wyglądzie listu to w oknie edycji programu AnoMail warto skorzystać z funkcji Analizatora kodu HTML, który potrafi wykryć podstawowe błędy odpowiedzialne za złe wyświetlanie listu np. wklejanie sformatowanego tekstu bezpośrednio z programu Microsoft Word.

Podgląd w programie pocztowym webmail

Oprogramowanie WebMail wyświetla listy w uproszczonej formie tzn. najczęściej bez obsługi arkuszy styli CSS. Oznacza to, że list, który wygląda ładnie w programie Outlook może być zupełnie nieczytelny w programie WebMail. Dlatego jeżeli macie Państwo użytkowników, którzy odbierają pocztę przez stronę internetową to należy skorzystać z tego podglądu przed wysłaniem ostatecznej wersji listu.

Aby wyświetlić podgląd w kliencie WebMail naciskamy przycisk Podgląd widoczny w głównym oknie programu a następnie wybieramy funkcję W kliencie WebMail… Zostanie wyświetlone okno podglądu poczty, w którym w pierwszej kolejności musimy podać login i hasło do konta Gmail. W tym celu przechodzimy do menu Konto i naciskamy konfiguracja. Wprowadzamy login i hasło a następnie przechodzimy do konto i wybieramy funkcję zaloguj na konto (Ctrl+L).

Po chwili program AnoMail zaloguje się na konto pocztowe w serwisie Gmail i wyświetli zawartość skrzynki pocztowej, w którym możemy zapoznać się z wyglądem przygotowanej przez nas korespondencji. Kończymy pracę z podglądem WebMail naciskając link wyloguj się lub przechodząc do menu Konto i wybierając funkcję Wyloguj i zakończ.

Przygotuj testową grupę adresów: GMail, Interia itp.

Na początku przygody z masową wysyłką wiadomości e-mail w formacie graficznym należy sprawdzić czy wiadomość wyświetla się prawidłowo w popularnych programach pocztowych oraz serwisach takich jak GMail lub Interia. W tym celu można założyć darmowe skrzynki w popularnych serwisach, następnie utworzyć w programie AnoMail testową grupę wysyłkową i przed finałową wysyłką wysłać mailing najpierw na testowe skrzynki aby upewnić się czy wszystko jest tak jak być powinno.

Gdy podgląd kreacji jest prawidłowy zobacz to: