Wstawianie grafiki z linkiem do filmu wideo

osadzanie filmu wideo w mailu

Wideo-mail zwiększa zainteresowanie ofertą

Wstawianie grafiki z linkiem do filmu na potrzeby wideo maila może być ciekawym sposobem na zwrócenie uwagi odbiorców Państwa wiadomości. Wideo mail nie jest obecnie stosowany przez marketerów na szeroką skalę. Dlatego aby zaciekawić odbiorcę wiadomości i wyróżnić się na tle konkurencji można do wiadomości „wstawić film”, w którym zaprezentujecie Państwo swoją ofertę.

Nie próbuj umieszczać w wiadomości filmu w MP4

Nie chodzi tu o umieszczenie filmu w załączniku tylko wstawienie go do treści listu tak, aby od razu wyświetlił się u odbiorcy. Skorzystanie z wideo maila zwiększa skuteczność mailingu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent bo dla odbiorcy wiadomości stanowi to nowość więc chętnie klikają w link aby zobaczyć film.

Warto także zapoznać się z tematem: Animacja grafiki w newsletterach która powoduje podniesienie wskaźników otwarć i kliknięcia w linki zamieszczone. Tworzy się ruchomi obrazek w formacie GIF i wstawia do treści wiadomości.

Jak wstawia się film do wideo maila?

Dodanie filmu do wiadomości na tej samej zasadzie jak wstawia się grafikę nie byłoby dobrym pomysłem gdyż można byłoby zapchać skrzynkę odbiorcy listu. Dlatego wcześniej film należy umieścić w jakimś serwisie np. Youtube (zalecane) lub na swoim serwerze internetowym (niezalecane, ze względu na generowany transfer danych).

Niestety w przypadku mailingu nie można użyć funkcji IFRAME (ramka) tak jak to robi się w serwisach internetowych bo filtry antyspamowe od razu zablokowałyby taką wiadomość jako podejrzaną. Dlatego stosuje się pewną sztuczkę.

Czy film wyświetli się w programie pocztowym odbiorcy?

Większość programów pocztowych nie zezwala na osadzenie lub umieszczenie w treści listu ramki (iframe) z materiałem wideo np. z serwisu Youtube i blokuje takie wiadomości. W związku z tym aby obejść to ograniczenie to wstawia się pierwszy kadr z filmu czyli zdjęcie oraz dodaje do niego odnośnik. Program AnoMail robi to automatycznie gdyż jest do tego celu specjalna funkcja, która znajduje się w edytorze treści listu pod przyciskiem Grafika.

Wstawianie grafiki z linkiem do filmu wideo wydaje się obecnie najlepszym sposobem na „zasymulowanie”, że wysłaliśmy do odbiorcy wiadomość e-mail z osadzonym filmem wideo.

Jak działa funkcja wstawiania kadru filmu z Youtube?

Funkcja Wstaw obraz z linkiem do filmu Youtube… pobiera z serwisu Youtube pierwszy kadr filmu i osadza w wiadomości jako zwykłą grafikę. Po kliknięciu we wstawiony obrazek otwiera się przeglądarka i uruchamia odtwarzanie filmu z serwisu Youtube. Wstawianie grafiki z linkiem do filmu wideo jest bezpiecznym rozwiązaniem obsługiwanym przez wszystkie programy pocztowe.

W oknie Wstawiania linku wideo do wiadomości e-mail można ustawić szerokość kadru oraz dodać przycisk i napis zachęcający do tego aby odbiorca obejrzał Państwa materiał. Wcześniej oczywiście film należy umieścić w serwisie Youtube.

znacznik <video> do tworzenia wideo maila

Technologia HTML 5 oraz CSS3 pozwala dodać do treści listu animowany plik GIF oraz plik wideo pobierany z serwera. Służy do tego znacznik <VIDEO>, który sprawia, że film staje się integralną częścią maila i w niektórych serwisach pocztowych online odtwarzany jest bezpośrednio z poziomu programu pocztowego. Kod HTML zawierający link do filmu oraz link do obrazka GIF, który ma zachęcać do kliknięcia na filmie wstawia się w edytorze listu programu AnoMail poprzez funkcję Wstaw własny kod HTML. Funkcja dostępna jest pod przyciskiem Tabele i kody.

Wcześniej należy umieścić w serwisie internetowym właściwy film, obrazek GIF zawierający „okładkę” zachęcającą do kliknięcia w link. W celu uzyskania kodu, linków do filmu wideo oraz pliku GIF należy kontaktować się ze swoim informatykiem.

Jednak nie wszystkie programy pocztowe lub serwisy ze skrzynkami email obsługują „osadzone wideo”. Co więcej niektóre programy nie obsługują nawet animowanych plików GIF z dźwiękiem więc lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie animowanego GIF (bez dźwięku) lub statycznego JPG w formie kadru zachęcającego do kliknięcia w film. Po kliknięciu otworzy się przeglądarka i wyświetli stronę, na której powinien być zamieszczony film.

Animowany GIF oraz zablokowany podgląd obrazów w Outlook

Dla przykładu film osadzony poprzez znacznik <VIDEO> wraz z animowanym kilku sekundowym obrazkiem GIF tak będzie wyglądał u odbiorcy korzystającego z programu Microsoft Outlook. Dopiero, gdy adresat listu kliknie Pobierz obrazki to wyświetli mu się animowany GIF. Jednak film wideo nie będzie odtwarzał się w Outlooku. Należy kliknąć na obrazku i wtedy nastąpi przekierowanie do strony na której umieszczono film.

Na urządzeniach mobilnych w ogóle może nie wyświetlić się animacja w formacie GIF. Dlatego na chwilę obecną z funkcji wideo maila należy korzystać z rozwagą i sprawdzić z jakich programów pocztowych korzystają Państwa odbiorcy (patrz przycisk Raporty w Lokalnym module subskrypcji programu AnoMail) aby przekonać się czy warto do nich wysłać „wideo maila” w tej formie.

Inne funkcje do wstawiania grafiki do wiadomości

W programie AnoMail znajduje się kilka funkcji ułatwiających wstawiania grafik:

  • Wstaw obraz z dysku bez ingerencji – program nie ingeruje w plik graficzny i wstawia go w takieJ postaci w jakiej Państwo macie go na dysku. Wcześniej oczywiście plik graficzny JPG, PNG lub GIF powinien być przygotowany w zewnętrznym programie graficznym np. GIMP.
  • Wstaw obraz z dysku z opcją podziału (cięcia) – ta funkcja używana jest w przypadku, gdy obrazek zajmuje prawie całą powierzchnię listu i ze względu na filtry antyspamowe należy go podzielić na małe fragmenty czyli pociąć go na części.
  • Wstaw obraz z dysku z opcjami dopasowania… – używamy funkcji w sytuacji, gdy mamy obrazek od grafika ale jest za duży lub za ciężki i chcąc go wstawić do listu, AnoMail dopasuje jego szerokość zgodnie z zasadami e-mail marketingu.
  • Wstaw przycisk graficzny CTA – każdy mail powinien mieć przycisk wzywający do działania ang. Call To Action czyli CTA. Jeżeli Państwa grafik nie przygotował Wam przycisku to można go stworzyć w programie AnoMail.
  • Wstaw lub przytnij obraz ze Schowka Windows – funkcja pozwala wstawić do listu skopiowany wcześniej obrazek ale przed wklejeniem AnoMail pozwoli zmienić parametry obrazka aby ten był zgodny z zasadami masowych wysyłek.
  • Utwórz obraz z obiektu Word 201x lub OO Draw – ta funkcja pozwoli tworzyć banery lub przyciski w programie Word lub Open Office Draw i na ich podstawie przygotować przycisk graficzny, który poprawnie wyświetli się we wszystkich programach pocztowych.
  • Wstaw obraz z serwera internetowego – ta funkcja umożliwia wstawienie grafiki, która znajduje się na Państwa serwerze. Odbiorca listu aby zobaczyć Wasz obrazek będzie musiał w swoim programie pocztowym kliknąć Odblokuj obrazy. Dzięki temu list będzie lżejszy i będzie można śledzić przeczytanie listu (czyt. Open Rate)

Wybrane wpisy dot. programu anomail: