Kreator szablonów newsletterów

metoda Drag & drop (Przeciągnij i Upuść)

Kreator szablonów newsletterów​

W programie AnoMail dostępny jest kreator szablonów newsletterów służący do projektowania wzorów wiadomości e-mail w formie wizualnej metodą Drag & Drop czyli Złap i Upuść. Metoda ta polega na tym, że przy pomocy myszki przeciąga się element (np. zdjęcie) w miejsce, w którym ma się znaleźć. Możliwe jest to dzięki integracji programu AnoMail z platformą Stripo.

Przeciągnij i upuść element w odpowiednie miejsce listu

W kreatorze szablonów wiadomości Stripo elementy nazywane są blokami (ang. Block). Łapie się dany blok np. Image czyli obrazek i przeciąga w miejsce w którym ma się znaleźć (ang. Drag And Drop). Wcześniej zaleca się ustalić jaki układ czyli struktura (ang. Structure) jest potrzebna. Układy dostępne są w zakładce Structures. Na poniższym rysunku przedstawiono strukturę składającą się z dwóch kolumn i jednego wiersza. Struktura używa jest do pozycjonowania elementów tzn. rozmieszczenia ich w odpowiednim miejscu.

Kreator szablonów newsletterów​
Wiadomości e-mail tworzy się w sposób graficzny metodą Drag & Drop

Kreator szablonów newsletterów

Odtwórz film na temat Kreator szablonów newsletterów

Gdzie znajduje się Kreator szablonów newsletterów?

W głównym oknie programu AnoMail należy nacisnąć przycisk Nowy list. Następnie kliknąć przycisk Nowy i wybrać funkcje Z wizualnego edytora (Stripo). AnoMail połączy się z platformą Stripo i otworzy wizualny edytor w nowym oknie. Stripo oferuje dostęp do ponad tysiąca własnych szablonów newsletterów podzielonych wg określonych kryteriów.

Szablony responsywne dopasowują się do urządzeń i ekranów

Dzięki wzorom newsletterów od Stripo nie trzeba tworzyć układu newslettera od podstaw tylko zaprojektować własny szablon zmieniając wybrany wzór. To pozwoli każdemu bez znajomości zagadnień związanych z kodowaniem mailingu przygotować unikalny wzór. Szablony tworzone na platformie Stripo są szablonami responsywnymi czyli same dopasowują się do programów pocztowych i ekranów odbiorców.

Wzory listów w edytorze wiadomości e-mail
Dodatkowe wzory responsywnych szabonów w Edytorze Stripo

Dodatkowe wzory w Kreatorze newsletterów

AnoMail jest zintegrowany z platformą do graficznego tworzenia wiadomości e-mail o nazwie Stripo. Platforma Stripo oferuje graficzny edytor wiadomości e-mail w którym wiadomości e-mail tworzy się na zasadzie przeciągania elementów. Przyspiesza to produkcję newsletterów i oszczędza czas oraz środki finansowe gdyż Stripo dostępne jest także w bezpłatnej opcji.

Samodzielnie przygotujesz responsywny szablon newslettera

Proces projektowania newslettera zaczyna się zazwyczaj od wybrania gotowego wzoru. Następnie zmienia się teksty, obrazki lub kolejność elementów. Można dodawać nowe elementy lub usuwać te, które nie będą Państwu potrzebne.

Szablon newslettera utworzony na platformie Stripo można przekazać do AnoMail lub wyeksportować do formatu ZIP (grafika i kod listu razem). Potem pobrany szablon otwiera się bezpośrednio w edytorze AnoMail i można go wykorzystać wielokrotnie na potrzeby własnych akcji mailingowych.

Kreator szablonów newsletterów​ do AnoMail
Kreator szablonów newsletterów​ pozwala tworzyć wiadomości responsywne

Podglądy listu w Kreatorze szablonów newsletterów​

Szablony wiadomości przygotowanie w wizualnym edytorze Stripo będą wyglądały poprawnie niezależnie od programu pocztowego odbiorcy. Profilaktycznie można wykonać testy ekranowe czyli sprawdzić jak zaprojektowana wiadomość będzie prezentowała się w różnych programach pocztowych z podziałem na mobilne, webowe (webmail) oraz klasyczne (desktop).

Różne programy pocztowe w różny sposób interpretują kod listu

Z racji tego, że nie wszystkie programy pocztowe pokazują wygląd listu w taki sam sposób należy sprawdzić podgląd listu przed wysyłką. Aby skorzystać z podglądu wiadomości w edytorze Stripo w górnej części okna należy odszukać ikonę Run, która pozwala uruchomić testy (ang. Run test), wysłać wiadomość na podany adres lub zobaczyć wiadomości w klasycznym programie pocztowym oraz mobilnym.

Testy kreacji szablonu wiadomości e-mail
Funkcje do wykonywania testów ekranowych na platformie Stripo

Wykonaj podgląd newslettera w programie klasycznym

Edytor Stripo oraz wbudowany w AnoMail edytor wiadomości email używają bezpiecznych znaczników kodów HTML czyli takich, które są obsługiwane przez większość programów pocztowych. Edytor graficzny zapisuje wiadomość w postaci znaczników kodów HTML i program pocztowy odbiorcy na podstawie kodu HTML generuje wygląd listu. Dlatego warto wykonać testy ekranowe przed wysłaniem listu do odbiorcy.

Testy wyglądu wiadomości można przeprowadzać także w Edytorze wiadomości e-mail programu AnoMail. W tym celu należy nacisnąć przycisk Podgląd Outlook lub Podgląd Thunderbird widoczny w lewym rogu edytora wiadomości. Wyświetli się podgląd listu w klasycznym programie i będzie można sprawdzić czy wiadomość wygląda prawidłowo i nie zawiera błędów.

Podgląd wiadomości e-mail w AnoMail
Przed wysyłką można sprawdzić jak wiadomość e-mail będzie wyglądała u odbiorcy

Kreator szablonów newsletterów i inne tematy: