Praca z szablonami graficznymi email

w formacie HTML, EML lub MSG

Wiadomości email w formacie graficznym

W programie AnoMail możliwa jest praca z szablonami graficznymi email w formatach HTML, EML lub MSG. Można tworzyć własne szablony używając wbudowanego edytora pracującego w trybie graficznym (WYSIWYG) oraz korzystać z zewnętrznych szablonów wiadomości e-mail przygotowanych przez grafików.

Praca z szablonem podobna jest do pracy z dokumentem Microsoft Word czyli list tworzy się w wizualnym edytorze wiadomości więc nie trzeba żadnych umiejętności ponad podstawy edycji dokumentów. W edytorze wiadomości email w formacie graficznym, który dostępny jest w AnoMail nie ma wszystkich funkcji formatujących znanych np. z programu Microsoft Word. Jest tak dlatego, że niektóre programy pocztowe nie obsługują np. kolorów tła tabel, justowania tekstu czy koloru tła listu.

AnoMail tworzy wiadomości e-mail w formacie mieszanym (dualnym) przez co nie są automatycznie oznaczane jako spam. Format dualny zapewnia, że przekaz marketingowy zawarty w wiadomości e-mail dotrze do adresata niezależnie od programu pocztowego w którym będzie odbierał pocztę.

Wiadomości graficzne wyświetlają się poprawnie w różnych programach pocztowych

W AnoMail dostępne są tylko „bezpieczne” elementy formatowania, które obsługiwane są we wszystkich popularnych programach pocztowych. Nie oznacza to jednak, że nie możecie Państwo korzystać z justowania tekstu czy zmiany koloru tła tabeli itd. W oknie edycji listu programu AnoMail jest dostępny dodatkowy edytor treści, który uruchamia się po naciśnięciu przycisku Edytor HTML.

Pokrewny temat: Zegar w treści maila odliczający czas do końca promocji

Szablony wiadomości e-mail w formatach HTML, EML i MSG

AnoMail pozwala odczytać własny szablon newslettera przygotowany w formacie HTML (strona internetowa). Można także przygotować gotowy list w formacie EML, w którym zapisywane są wiadomości z programu Thunderbird lub Windows Live Mail. W razie konieczności można także użyć wiadomości przygotowanej w formacie MSG czyli z programu Microsoft Outlook.

W związku z tym jeżeli ktoś jest przyzwyczajony to pisania tekstów w swoim ulubionym programie pocztowym np. Microsoft Outlook to w nim można przygotować cała wiadomość i na koniec odczytać w naszym systemie do newslettera.

Wiadomość w formacie EML lub MSG można wczytać do programu AnoMail naciskając w głównym oknie programu przycisk Odczytaj list. Natomiast wiadomości graficzne w formacie HTML odczytuje się klikając najpierw ikonę Nowy list a potem dopiero Odczytaj treść w formacie HTML.

Patrz także: Edytor kontaktów do personalizacji treści newsletterów

Dodatkowy edytor graficzny listu (WYSIWYG)

Gdyby okazało się, że edytor wbudowany w AnoMail nie jest dla Państwa wystarczający gdyż nie ma wszystkich funkcji formatujących takich jak np. „justowanie tekstu” znane z programu Microsoft Word to zawsze można uruchomić dodatkowy edytor Kompozytor stron dostępny w oknie edycji listu programu AnoMail pod przyciskiem Edytor HTML.

Zobacz także: Tworzenie animowanych newsletterów

Po każdej modyfikacji wiadomości warto skorzystać z wbudowanych analizatorów dostępnych w oknie edycji listu pod przyciskiem Sprawdź. Analizatory pozwolą sprawdzić treść wiadomości, grafikę, odnośniki lub nawet kod HTML, z którego zbudowana jest wiadomość graficzna.

Analizatory wiadomości e-mail

Czy muszę znać kody HTML aby tworzyć listy w AnoMail?

Edytor HTML oczywiście działa w trybie graficznym WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get) więc nie jest konieczna żadna znajomość zagadnień informatycznych czy kodu HTML, z którego zbudowany jest list.

Kompozytor stron zwany w skrócie Edytor HTML pozwala Państwu w pełni modyfikować każdy aspekt szablonu graficznego wiadomości e-mail. Praca z edytorem nie różni się od pracy z dokumentem tekstowym np. w programie Microsoft Word więc nie powinno być żadnych problemów z modyfikacją Państwa szablonu wiadomości e-mail.

Skorzystaj z funkcji do wstawiania grafiki

Jak powszechnie wiadomo obraz mówi więcej niż 1000 słów dlatego zaleca się wzbogacić treść newslettera o grafikę wstawianą z dysku lub serwera internetowego. W przypadku grafiki wstawionej z dysku, od razu wyświetli się u odbiorcy wiadomości.

W razie potrzeby można także dodawać grafikę z serwera. Ta funkcja dostępna jest pod przyciskiem Grafika (ostatnia pozycja na poniższym rysunku) i przydaje się w przypadku animowanych grafik lub chęci umieszczenia zegara odliczającego czas do końca promocji. W takim przypadku obraz nie zwiększa wagi wiadomości gdyż jest pobierany z serwera w momencie gdy odbiorca odczyta wiadomość e-mail.

Artykuły dot. masowego wysyłania wiadomości e-mail: