Spowolnienie wysyłki e-mailingu
rozłóż wysyłkę w czasie
Spowolnienie wysyłki e-mailingu
W AnoMail można spowolnić wysyłkę. W związku z tym przed rozpoczęciem mailingów należy skontaktować się z Państwa dostawcą poczty czyli z firmą hostingową, w której macie wykupione skrzynki pocztowe i zapytać ile wiadomości e-mail w ciągu minuty, godziny lub doby możecie wysyłać. Spowolnienie wysyłki e-mailingu w AnoMail może być wymagane w przypadku Państwa serwera pocztowego.
Ponadto niektóre firm hostingowe (tanie współdzielone hostingi) zabraniają wysyłania identycznych wiadomości więc możesz użyć losowych bloków tekstu aby każda wiadomość była inna. W tym przypadku AnoMail utworzy wiadomości różniące się od siebie co jest zalecane ze względów antyspamowych.
Z AnoMail wysyłasz ile chcesz oraz kiedy chcesz
W samym AnoMail żadnych sztucznych limitów ani blokad wysyłki nie ma. Możecie Państwo wysyłać swoje mailingi bez ograniczeń ale przed wysyłką zalecamy uporządkować swoje bazy i zweryfikować poprawność adresów e-mail oraz sprawdzić reputację swojego serwera do mailingu. Ze względów antyspamowych nigdy nie należy wysyłać poczty do nieaktualnej bazy.
Dopasowanie szybkości wysyłki do limitów na Państwa serwerze
Większość tzw. serwerów współdzielonych posiada limity godzinowe lub minutowe, których nie można przekroczyć gdyż wysyłka zostanie wstrzymana i AnoMail pokaże komunikat o przekroczonym limicie na serwerze. Dlatego należałoby spowolnić wysyłkę mailingu.
Dla przykładu jeśli limit godzinowy na Państwa serwerze poczty wynosi 1000 wiadomości to oznacza, że w ciągu minuty program AnoMail nie może wysłać więcej niż 16 wiadomości. Przechodząc do ustawień programu można spowolnić wysyłanie masowej korespondencji e-mail.
Lepiej wysyłać wolniej niż dużo i szybko z nowej domeny
W związku z tym w ustawieniach modułu wysyłkowego należy spowolnić wysyłkę ustawiając przerwy po każdym wysłanym mailu min. 3 sekundy. Program wyśle 1 wiadomość, odczeka 3 sekundy a następnie wyśle kolejnego maila. Zalecamy ustawić krótsze przerwy po każdej wysłanej wiadomości niż np. 5 minutowe przerwy po wysłaniu kilkudziesięciu listów.
Przed samą wysyłką należy upewnić się czy Państwa serwer do mailingu jest odpowiednio uwierzytelniony tzn. czy włączono na nim mechanizmy antyspamowe pomagające odbiorcą poczty zweryfikować czy poczta pochodzi od Państwa. Dodatkowo zalecamy lekturę artykuły pt.: Od czego rozpocząć masowe wysyłki e-mail.
Liczy się historia domeny i reputacja serwera wysyłkowego
Rozgrzej adres IP swojego serwera czyli przyzwyczaj filtry antyspamowe do Twojej nowej domeny i serwera. Ze względu na filtry antyspamowe oraz limity na ilość przyjmowanej poczty na darmowych serwerach zaleca się wysyłać wolniej przez dłuższy czas. Nie należy próbować wysłać wielu tysięcy maili w ciągu jednej godziny lub jednego dnia. Dodatkowo nie należy rozsyłać mailingu z domen, które zostały kupione w przeciągu ostatniego miesiąca (bardzo ważne).
Nie wysyłaj mailingu z domeny kupionej w ciągu ostatniego tygodnia
Spamerzy kupują domeny hurtowo i od razu zaczynają rozsyłać spam więc należy odczekać przynajmniej 30 dni zanim zaczniecie Państwo używać nowej domeny. Reputację serwera buduje się przez wysyłanie mailingów rozłożonych w czasie. Należy pamiętać aby przed wysyłką przeprowadzić tzw. higienę bazy adresowej oraz użyć funkcji Brak zgód na mailing.
Zobacz także: Jak zwiększyć dostarczalność wiadomości e-mail?
Limit wysyłki w Twojej firmie hostingowej
Jeżeli przy próbie wysłania kilkudziesięciu wiadomości AnoMail pokazuje komunikat, że przerwano wysyłkę ze względu na limit, to oznacza że Państwa dostawca hostingu (serwera pocztowego) nałożył na Państwa limit na ilość wysyłanych wiadomości e-mail w ciągu godziny, minuty lub doby.
W takim przypadku należy skontaktować się z dostawcą poczty i wyjaśnić. Następnie w ustawieniach AnoMail spowolnić wysyłkę tak aby nie przekraczać nałożonych limitów. Dla przykładu z serwerów Microsoft Exchange można wysyłać do 10 tys. wiadomości e-mail na dobę oraz nie szybciej niż 30 wiadomości na minutę.
Przyzwyczajaj odbiorców do swojego serwera i domeny
Po zakupie nowej domeny lub serwera poczty należy uruchomić pod nowym adresem tzw. landing page. Nowoczesne filtry antyspamowe sprawdzają czy w danej domenie uruchomiona jest strona internetowa. Trzeba także zainstalować certyfikat SSL aby strona była dostępna poprzez bezpieczne połączenie.
Dodatkowo nie należy ustawiać automatycznych przekierowań do głównej domeny tylko umieścić pod adresem np. statyczną stronę HTML (ang. landing page) z przyciskiem po kliknięciu którego nastąpi przekierowanie do właściwej strony. Stronę można utworzyć w programie AnoMail.
Jak żyć gdy Moje maile są odrzucane?
Jeżeli po wysyłce mailingu z nowej domeny lub z nowego serwera zaczniesz otrzymywać odbicia czyli maile zwrotne z poniższą informacją to należy jeszcze bardziej spowolnić wysyłkę bo np. Onet lub GMail nie chcą przyjąć naraz tyle poczty ile wysyłasz. W takim przypadku przyjdzie do Ciebie mail zwrotny zawierający jeden z tych komunikatów:
- Recipient address rejected: Client address defer red by rule #CR-IN-DEF-1 #1.
- Recipient address rejected: 421 4.7.28 Gmail has detected an unusual rate of mail originating from your SPF.
Pokrewny temat: Zalecenia dla nadawców masowej poczty do Onetu oraz Wskazówki dla masowych nadawców do serwerów Google
Rozłóż wysyłkę zapytań i ofert w czasie
Wszyscy darmowi dostawcy skrzynek widząc, że próbujecie Państwo dostarczyć do nich tysiące wiadomości e-mail w ciągu krótkiego czasu mogą tymczasowo zablokować przyjmowanie poczty aby chronić się przed napływem spamu.
Jeśli Państwa odbiorcy z serwerów Onet, Interia itp. czekają na Wasze mailingi oraz posiadacie zgodę odbiorców na przesłanie informacji handlowej to zawsze można zwrócić się do dostawcy poczty o dodanie na tzw. białą listę.
Wysyłka poczty z AnoMail przez serwer SMTP
W programie mailingowym AnoMail należy najpierw skonfigurować ustawienia serwera pocztowego SMTP u dostawcy poczty w firmie hostingowej, podając adres serwera smtp, port (najczęściej 465 lub 587), oraz dane uwierzytelniające (login i hasło).
Następnie, tworzymy wiadomość e-mail w AnoMail, wybieramy grupę odbiorców, temat i treść. Gdy klikniemy przycisk „Wyślij„, AnoMail nawiąże połączenie z serwerem poczty wychodzącej (SMTP), następnie przekaże mu wiadomości. Listy trafiają do kolejki na serwerze w Państwa firmie hostingowej (ESP, Email Service Provider) i dopiero potem są wysyłane w świat.
Warto spowolnić wysyłkę aby w krótkim czasie nie wysyłać zbyt dużo wiadomości.