Praca z szablonami graficznymi email
w formacie HTML, EML, MSG, ZIP
Wiadomości email w formacie graficznym
W programie AnoMail możliwa jest praca z szablonami graficznymi email w formatach HTML, EML (Thunderbird, LiveMail), MSG (Microsoft Outlook) oraz ZIP (spakowany HTML). Można tworzyć własne szablony używając wbudowanego edytora pracującego w trybie graficznym (WYSIWYG) oraz korzystać z zewnętrznych szablonów wiadomości e-mail przygotowanych przez grafików.
Praca z szablonem podobna jest do pracy z dokumentem Microsoft Word czyli list tworzy się w wizualnym edytorze wiadomości więc nie trzeba żadnych umiejętności ponad podstawy edycji dokumentów. W edytorze wiadomości email w formacie graficznym, który dostępny jest w AnoMail nie ma wszystkich funkcji formatujących znanych np. z programu Microsoft Word. Jest tak dlatego, że niektóre programy pocztowe nie obsługują np. kolorów tła tabel, justowania tekstu czy koloru tła listu.
AnoMail tworzy wiadomości e-mail w formacie mieszanym (dualnym) przez co nie są automatycznie oznaczane jako spam. Format dualny zapewnia, że przekaz marketingowy zawarty w wiadomości e-mail dotrze do adresata niezależnie od programu pocztowego w którym będzie odbierał pocztę.
Jak odczytać szablon graficzny wiadomości e-mail?
Aby odczytać wiadomość e-mail w programie AnoMail należy w głównym oknie programu nacisnąć przycisk Odczytaj list a następnie wskazać plik, kw którym zapisano wiadomość np. EML (treść, grafika, załączniki oraz temat listu) lub HTML (treść i grafika osobno). Domyślnie program AnoMail zapisuje wiadomości w formacie EML. Dzięki temu można je odczytać w innych programach np. Outlook lub Thunderbird.
Formaty wiadomości wykorzystywane w AnoMail
Program AnoMail potrafi odczytywać wiadomości e-mail z poniższych formatów:
- HTML – to standardowy język znaczników HTML używany do tworzenia stron internetowych, który można również wykorzystać do tworzenia szablonów graficznych wiadomości e-mail. Grafika i treść listu (dokument HTML) przechowywane są oddzielnie.
- EML – format jest szeroko stosowany w popularnych programach pocztowych. Zawiera całą treść wiadomości, tematy listu, obrazki oraz załączniki w jednym pliku. Można go otworzyć w większości programów pocztowych, w tym np. Thunderbird lub Outlook.
- MSG – to format stworzony przez Microsoft dla programu Outlook, zawierający pojedynczą wiadomość e-mail wraz z jej pełnym formatowaniem, nagłówkami i załącznikami. Może być odczytany w programie AnoMail.
- ZIP – to skompresowany plik archiwum, który powinien zawierać szablon listu w formacie dokumentu HTML (index.html) oraz grafikę w formacie JPG, GIF lub PNG. Szablony z edytora Stripo należy zapisywać (eksportować) do formatu Archiwum ZIP.
Wiadomości graficzne wyświetlają się poprawnie w różnych programach pocztowych
W AnoMail dostępne są tylko „bezpieczne” elementy formatowania, które obsługiwane są we wszystkich popularnych programach pocztowych. Nie oznacza to jednak, że nie możecie Państwo korzystać z justowania tekstu czy zmiany koloru tła tabeli itd. W oknie edycji listu programu AnoMail jest dostępny dodatkowy edytor treści, który uruchamia się po naciśnięciu przycisku Edytor HTML.
Pokrewny temat: Zegar w treści maila odliczający czas do końca promocji
Przygotuj szablony czyli wzory na różne okazje
Szablony listów mogą być zapisane na dysku sieciowym lub chmurowym np. OneDrive. Dzięki temu dostęp do nich będą mieli wszyscy pracownicy w Państwa firmie. Dla przykładu pracownik działu marketingu może przygotować szablony listów w różnych językach tj. w języku polskim, niemieckim, angielskim itd. Po naciśnięciu przycisku Zapisz list, AnoMail zapisuje plik szablonu w formacie EML (grafika i kod listu w jednym).
Dostęp do szablonów możliwy jest po naciśnięciu przycisku Szablony z poziomu Edytora wiadomości e-mail lub w głównym oknie programu AnoMail po naciśnięciu przycisku Przygotuj list. Na poniższym rysunku pokazano jak wyświetlić okno z listą szablonów.
W oknie wyboru szablonów można nacisnąć przycisk Przeglądaj i wskazać dysk chmurowy lub sieciowy na którym AnoMail ma zapisywać i odczytywać wiadomości. Po naciśnięciu przycisku Zapisz list lub Odczytaj list, program od razy będzie szukał listów na dysku chmurowym.
W związku z powyższym można przygotować wiele różnych wzorów wiadomości na różne okazje. Najnowsza wersja AnoMail używa kodowania znaków w standardzie UTF-8 więc można tworzyć treść w dowolnych językach.
Czy AnoMail odczytuje szablony w HTML?
Tak oczywiście. W oknie edytora wiadomości e-mail znajduje się przycisk Odczytaj, który umożliwia odczytanie szablonu wiadomości e-mail, który wcześniej został zapisany lub przygotowany przez Państwa grafika. Po naciśnięciu przycisku Odczytaj pojawiają się poniższe opcje:
- Treść listu w formacie EML – to jest domyślny format zapisu wiadomości z programu AnoMail, Thunderbird, LiveMail itp. Plik zawiera treść listu oraz elementy graficzne zapisane w jednym pliku. Ten format może mieć załączniki oraz ustawiony temat wiadomości.
- Treść listu w formacie HTML – standardowy format zapisu szablonów HTML. Treść zapisywana jest w dokumencie HTML a pliki graficzne (JPG, GIF, PNG) zapisywane są oddzielnie.
- Treść listu w formacie ZIP – to skompresowane archiwum, w którym umieszczono dokument HTML (index.html) razem z obrazkami.
- Treść HTML (oczyszczona) – AnoMail usuwa style i inne elementy formatowania w celu „oczyszczenia” dokumentu HTML z elementów formatowania, które mogą nie być obsługiwane przez programy pocztowe.
Szablony wiadomości e-mail w formatach HTML, EML, MSG i ZIP
AnoMail pozwala odczytać własny szablon newslettera przygotowany w formacie HTML (strona internetowa). Można także przygotować gotowy list w formacie EML, w którym zapisywane są wiadomości z programu Thunderbird lub Windows Live Mail. W razie konieczności można także użyć wiadomości przygotowanej w formacie MSG czyli z programu Microsoft Outlook.
W związku z tym jeżeli ktoś jest przyzwyczajony to pisania tekstów w swoim ulubionym programie pocztowym np. Microsoft Outlook to w nim można przygotować cała wiadomość i na koniec odczytać w naszym systemie do newslettera.
Wiadomość w formacie EML lub MSG można wczytać do programu AnoMail naciskając w głównym oknie programu przycisk Odczytaj list. Natomiast wiadomości graficzne w formacie HTML, EML lub ZIP odczytuje się klikając najpierw ikonę Nowy list a potem dopiero Odczytaj.
Patrz także: Edytor kontaktów do personalizacji treści newsletterów
Dodatkowy edytor graficzny listu (WYSIWYG)
Gdyby okazało się, że edytor wbudowany w AnoMail nie jest dla Państwa wystarczający gdyż nie ma wszystkich funkcji formatujących takich jak np. „odstępy między akapitami” znane z programu Microsoft Word to zawsze można uruchomić dodatkowy edytor Kompozytor stron dostępny w oknie edycji listu programu AnoMail pod przyciskiem Edytor HTML.
Zobacz także: Tworzenie animowanych newsletterów
Po każdej modyfikacji wiadomości warto skorzystać z wbudowanych analizatorów dostępnych w oknie edycji listu pod przyciskiem Sprawdź. Analizatory pozwolą sprawdzić treść wiadomości, grafikę, odnośniki lub nawet kod HTML, z którego zbudowana jest wiadomość graficzna.
Użyj Edytora Stripo do projektowania listów metodą Drag & Drop
W programie AnoMail użytkownicy mogą projektować szablony responsywne przy użyciu edytora Stripo, który wykorzystuje metodę drag & drop. Stripo pozwala na łatwe przesuwanie i upuszczanie elementów, takich jak obrazy, tekst, przyciski, bez potrzeby znajomości kodowania HTML. Edytor Stripo automatycznie dostosowuje szablony do różnych urządzeń, zapewniając, że e-maile będą wyglądać dobrze zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych.
Użytkownicy mogą korzystać z gotowych szablonów lub tworzyć własne projekty od podstaw, co zwiększa kreatywność i elastyczność. Dzięki zaawansowanym funkcjom Stripo, takim jak wbudowane style i narzędzia do testowania, tworzenie profesjonalnych i estetycznych wiadomości e-mail staje się prostsze i bardziej efektywne.
Czy muszę znać kody HTML aby tworzyć listy w AnoMail?
Edytor HTML działa w trybie graficznym WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get) więc nie jest konieczna żadna znajomość zagadnień informatycznych czy kodu HTML, z którego zbudowany jest list.
Kompozytor stron zwany w skrócie Edytor HTML pozwala Państwu w pełni modyfikować każdy aspekt szablonu graficznego wiadomości e-mail. Praca z edytorem nie różni się od pracy z dokumentem tekstowym np. w programie Microsoft Word więc nie powinno być żadnych problemów z modyfikacją Państwa szablonu wiadomości e-mail.
Skorzystaj z funkcji do wstawiania grafiki
Jak powszechnie wiadomo obraz mówi więcej niż 1000 słów dlatego zaleca się wzbogacić treść newslettera o grafikę wstawianą z dysku lub serwera internetowego. W przypadku grafiki wstawionej z dysku, od razu wyświetli się u odbiorcy wiadomości.
W razie potrzeby można także dodawać grafikę z serwera. Ta funkcja dostępna jest pod przyciskiem Grafika (ostatnia pozycja na poniższym rysunku) i przydaje się w przypadku animowanych grafik lub chęci umieszczenia zegara odliczającego czas do końca promocji. W takim przypadku obraz nie zwiększa wagi wiadomości gdyż jest pobierany z serwera w momencie gdy odbiorca odczyta wiadomość e-mail.